W dzisiejszych czasach Internet jest częścią naszego życia. Łączymy się z siecią, aby dokonywać zapytań, czytać lub wysyłać wiadomości, udzielać się na portalach społecznościowych itd. Wszystkie te udogodnienia powodują, że często przekazujemy (świadomie lub nieświadomie) mnóstwo danych firmom zarządzającym stronami internetowymi oraz operatorom telekomunikacyjnym. Niektóre firmy już korzystają z informacji, które nam przekazujemy, aby przedstawić nam spersonalizowane oferty, przewidzieć, co zamierzamy kupić lub odgadnąć główne trendy rynkowe.

Czym jest Big Data

Big Data odnosi się do gromadzenia dużych ilości danych i technik wykorzystywanych do wydobywania z nich użytecznych informacji. Dane te mogą pochodzić z różnych źródeł:

Generowane przez ludzi: kiedy korzystamy z komunikatorów internetowych, zamieszczamy wpisy na portalach społecznościowych, wysyłamy wiadomości e-mail itp. generujemy szereg informacji w postaci danych i metadanych.

Transakcje: kiedy np. dokonujemy płatności, generujemy informacje o miejscach i dacie transakcji.

Sieć: kiedy przeglądamy, gdzie, jak długo, ile razy powtarzamy, gdzie idziemy dalej… Informacje z przeglądania stron internetowych przez użytkowników mogą być bardzo użyteczne, gdy analizuje się je za pomocą Big Data, ponieważ mogą ujawnić trendy.