„Oszczędzanie często oznacza wydawanie mniej, ale może też oznaczać wydawanie lepiej. W tym przypadku, najprostszym sposobem jest optymalizacja wykorzystania wody, a poprzez modyfikację małych nawyków, możemy zaoszczędzić na naszym rachunku bez szkody dla naszego dobrego samopoczucia.
Co więcej, niektórzy eksperci przewidują, że w przyszłości woda będzie dobrem coraz bardziej deficytowym, a zatem niezwykle ważna jest optymalizacja jej wykorzystania, aby zapewnić jej zrównoważoną dystrybucję i nie musieć poddawać jej ograniczeniom, co miało już miejsce w niedawnej przeszłości w Polsce.
10 najlepszych wskazówek, jak zaoszczędzić na rachunku za wodę
-Zakręć kran: Tak, to najprostsza rzecz do zrobienia, ale na pewno nie raz, podczas mycia zębów, twarzy czy nawet zmywania naczyń w kuchni, pozwalamy wodzie płynąć bez powodu, a na koniec roku przekłada się to na znaczny i niepotrzebny wydatek. Szacuje się, że 12 litrów wody na minutę jest zużywane przy włączonym kranie.
-Pełne załadunki zmywarki i pralki: Chociaż obecnie wiele urządzeń ma specjalne programy dla mniejszych ilości naczyń, ważne jest, aby starać się używać pełnych załadunków podczas korzystania z tych urządzeń, które zużywają najwięcej wody.
-Nie dopuszczać do wypływu gorącej wody: Na pewno każdy z nas, zwłaszcza latem, odkręca kran i czeka, aż woda będzie zimna. Jeśli oszacujemy, że możemy poświęcić na to 30 sekund, to za każdym razem, gdy to zrobimy, zmarnujemy 6 litrów wody.
-Niedopuszczanie zimnej wody: W nawiązaniu do poprzedniego punktu, pod prysznicem, odkręcamy kran i czekamy, aż pojawi się ciepła woda. Zimną wodę możemy jednak wykorzystać do podlewania lub do zmywania naczyń, jeśli nie mamy zmywarki.
– Sprawdź krany i baterie: Ważne jest, aby okresowo sprawdzać krany i baterie, aby uniknąć jakichkolwiek wycieków. Zwykła kropla może być źródłem niekontrolowanych wydatków. Szacuje się, że takie kropelki mogą przekładać się na 170 litrów miesięcznie.
– Spłuczki: Ważne jest, aby oszczędzać pieniądze poprzez używanie tylko połowy zbiornika, gdy nie potrzebujemy dużej ilości wody podczas korzystania z toalety.
Prysznic zamiast wanny: Wanna odchodzą w niepamięć, ponieważ mieszkania stają się coraz mniejsze i mamy mniej czasu na kąpiel, ale jeśli nadal jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mogą to zrobić, przejście na prysznic jest odpowiednim środkiem oszczędnościowym.
– Czy bierzesz prysznic na siłowni? Chociaż większość osób korzystających z siłowni bierze prysznic na siłowni, wciąż są tacy, którzy wolą brać prysznic w domu. Opłata za siłownię obciąża nas za to, więc dlaczego nie skorzystać z niej i po ćwiczeniach nie wziąć prysznica na samej siłowni?”